loading...

دندانپزشكي

دندان پزشكي

بازدید : 7
دوشنبه 31 شهريور 1399 زمان : 17:41

چه رابطه ای بین ارتودنسی و سزارین وجود دارد؟ آیا می شود در دوران بارداری هم ارتودنسی انجام داد؟ برای پاسخ به این سوالات، با ما دکتر خضری بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران همراه باشیدهمراه باشید.

ارتودنسی چند نوع است؟

ارتودنسی دو نوع است ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک.

منظور از ارتودنسی چیست و چه دستگاهی است؟

چه ارتباطی بین ارتودنسی و سزارین است؟

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی دستگاهی است که در دهان قرار می گیرد و در نوع اول یعنی ارتودنسی ثابت، بیمار توانایی خارج کردن و برداشتن آن را از دهان خود ندارد. نوع دوم ارتودنسی متحرک است که بر خلاف ارتودنسی ثابت، می توان آن را جا به جا کرد. یعنی فرد بیمار می تواند هر وقت که دچار خستگی یا کلافگی شد برای مدت کوتاهی از آن استفاده نکند. (مدت زمان استفاده نکردن نباید طولانی شود)

ارتودنسی از چند قطعه تشکیل شده است که این قطعه ها عبارتند از:

براکت

کش

سیم

ارتودنسی و سزارین

یکی از بیشترین سوالاتی که در دوران بارداری مطرح می شود این است که آیا می توان در دوران بارداری ارتودنسی انجام داد؟

یکی از مهم ترین دوران زندگی بانوان دوران حاملگی آن ها است. زن های حامله در این دوران به خاطر افزایش وزن و تغییراتی که در آن‌ها رخ می‌دهد دوست دارند در خود تغییراتی ایجاد کنند، یا اگر مشکلی دارند برای حل آن اقدام کنند.

زنانی که می‌خواهند ارتودنسی انجام دهند و باردار هستند مسلماً مشکلی وجود ندارد که آن ها را از انجام این کار ممنوع کند و زنان باردار هم مانند دیگر افراد می توانند از ارتودنسی ها (ثابت و متحرک) استفاده کنند.

ملاحظات مهم در دوران بارداری و انجام ارتودنسی

در بارداری باعث ایجاد پریودنتیت می شود‌

باعث تغییرات هورمونی در این دوران می شود

شخصی که باردار است بعد از گذاشتن ارتودنسی باید از خوردن بعضی خوراکی ها اجتناب کند

تاثیرات دارو ها در دوران بارداری برای دندان ها باید زیر نظر دکتر گرفته شود

مشکلات ارتودنسی دندان ها در دوران بارداری

التهاب لثه و افزایش حجم آن

ضعیف و تحلیل لثه

آیا در دوران بارداری می توان ارتودنسی انجام داد؟

اگر شما باردار هستید و هنوز درمان ارتودنسی را شروع نکرده اید، باید بدانید که اشعه رادیولوژی برای جنین شما ضرر دارد و خطرناک است.

برای شروع ارتودنسی، عکسبرداری از دندان ها برای فهمیدن نوع مشکل و درمان ضروری است.

برای همین دلیل بهتر است که ارتودنسی خود را یک سال به عقب بیندازید.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی دندان جلوبازدید : 6
دوشنبه 31 شهريور 1399 زمان : 14:17

دندانپزشکی به تنهایی استرس زیادی دارد ،برای مادران باردار این استرس چند برابر میشود.کلینیک دنانپزشکی جنت آباد یعنی تاج دنتال با دقت بهترین روش درمان را برای این گروه انجام میدهد تا هم درمان خوبی انجام گیرد و هم آسیبی به آنها وارد نشود.

دندانپزشکی و بارداری

امروزه اکثر زوجین از قبل تصمیم به بارداری میگیرند . قاعدتا مشاوره های درمانی لازم را قبل از بارداری انجام میدهند، تا هم مادر و هم جنین این دوره مهم را به سلامت بگذرانند. یکی از مشاوره های لازم قبل از این دوران یک معاینه دقیق دندانپزشکی می باشد.لطفا دندانپزشک خود را در جریان تصمیم خود بگذارید تا یک معاینه خوب و کامل همراه با تجویز رادیوگرافی های کامل برایتان انجام دهد.و تمام اقدامات درمانی لازم را انجام دهد و توضیحات مراقبتی و بهداشتی را برایتان انجام دهد تا در این دوران مهم دغدغه دندانی نداشته باشید.

چه خدمات دندانپزشکی را در دوران بارداری می توان انجام داد؟

ترجیح ما این است که در این دوران خدمات ساده مثل ترمیم پوسیدگیها و جرمگیری را انجام دهیم و انجام درمانهای پیچیده را بعد از دوران بارداری انجام دهیم .اما این را باید بدانیم هنگامی که مادر دچار درد دندان شده یا عفونتی در لثه دارد ناچار به انجام درمانهای لازم هستیم .چون این درد و عفونت حتما عوارض بدتری را برای شما و جنین به ارمغان می اورد .البته با پیشرفت های که در تکنولوژی دندانپزشکی صورت گرفته میتوان خدمات لازم اورژانسی را به مادر داد .حتی در صورت نیاز و صلاحدید پزشک میتوان رادیوگرافی های لازم را نیز انجام داد (با کمک محافظ های سربی که به صورت تن پوش هستند بدون اینکه ضرری را متوجه مادر یا جنین بکنیم).بنابراین توصیه میکنیم حتما اگر مشکلی در دندانهایتان در دوران بارداری بوجود آمد برای درمان به دندانپزشکی بارداری مراجعه کنید و منتظر نشوید تا درمان را بعد از زایمان انجام دهید.احتمال ایجاد دردهای شدید در انتهای دوران بارداری دور از انتظار نیست که درمان آن مشکل تر میشود. اما برای انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی ( ونیر دندان ، ایمپلنت دندان و...) بهتراست تا پایان دوره بارداری صبر کنید.

چگونگی رعایت بهداشت دهان ودندان در دوره بارداری؟

نکته بسیار مهم در این دوران رعایت بهداشت خوب و دقیق شما مادران است. روش درست مسواک زدن وروش استفاده از نخ دندان را حتما از دندانپزشک خود بپرسید.در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی مادر، لثه ها به شدت حساس میشود و گاهی اوقات دچار خونریزی میگردد و متورم می شود. شما با رعایت بهداشت خوب میتوانید این عوارض را به حداقل رسانده یا ازبین ببرید.البته گاها مادران اظهار میکنند قادر به تحمل بو و طعم خمیر دندان نیستند و دچار تهوع و استفراغ میشوند.توصیه ما این است که از خمیر دندان بدون بو استفاده کنید یا حتی بدون خمیردندان مسواک کنید و هرگز مسواک را کنار نگذارید که عوارض آن بدتر است.استفاده از دهانشویه ها هم در این دوران توصیه نمیشود بهتر است از دهانشویه آب و نمک هم به خاطر عوارض آن استفاده نکنید.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی بی رنگ

بازدید : 5
دوشنبه 31 شهريور 1399 زمان : 12:57

تاج دندان در واقع یک کلاهک است که روی دندان قرار می گیرد. هم می تواند کل دندان را بپوشاند و هم می تواند فقط قسمتی از دندان را که پر شده بپوشاند و برای بازگرداندن شکل و اندازه دندان ها به حالت اولشان به کار می رود. همچنین ظاهرا آن را هم بهبود می بخشد

ترمیم دندان بدون تاج

یکی از سوالاتی که ممکن است برای افراد در حین ترمیم دندان به وجود بیاید این است که آیا می شود دندانی را بدون اینکه از تاج دندان استفاده کرد کار ترمیم آن را انجام داد؟

همانطور که گفتیم، ترمیم‌دندان به روش های مختلفی انجام می شود و بسته به شدت پوسیدگی دندان ها و مقدار تراش دادن داخل آن ها، با یکدیگر تفاوت دارد.

اگر دندان به حدی تراشیده نشود که فقط لبه های آن باقی بماند، می توان از روش ترمیم دندان بدون تاج استفاده کرد؛ ولی گاهی اوقات ممکن است پوسیدگی دندان شدتش به حدی بالا باشد که نیاز باشد تمام سطح داخلی دندان تراشیده شود و فقط دیواره ی نازکی از آن باقی بماند.

در این حالت برای این که دندان پس از مدتی دچار مشکل نشود و مقاومت خود را حفظ کند، از تاج دندان استفاده می شود. بنابراین می‌توان گفت که ترمیم دندان بدون تاج یک روش به صورت دلخواه نیست و بسته به پوسیدگی و شدت آسیب دیدگی دندان، توسط پزشک متخصص ترمیم و زیبایی تصمیم گرفته می شود که آیا ترمیم را بدون تاج دندان انجام دهد و یا با تاج دندان.

شرایط استفاده از تاج دندان

تاج دندان در حین ترمیم دندان ها ممکن است در شرایط مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد که عبارت اند از:

محافظت کردن از دندان های ضعیف. به عنوان مثال در برابر پوسیدگی، شکستن یا نگه داشتن قسمت هایی از دندان های ترک خورده

برای ترمیم کردن دندان شکسته

ترمیم دندان کاملاً فرسوده

برای پر کردن دندانی که نسبتا بزرگ است و در اثر تراشیدن مقدار زیادی از آن باقی نمانده است

برای نگه داشتن یک پل دندانی در جای خود

برای پوشاندن دندان های از دست رفته یا تغییر رنگ شدید دیده

برای پوشاندن ایمپلنت دندان

برای اصلاحات آرایشی

برای کودکان، که در این این مورد از تاج دندان های شیری می توان استفاده کرد.

بازدید : 6
دوشنبه 31 شهريور 1399 زمان : 12:21

در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی آرتمان درمان همراه باشید تا به طور کامل ارتباط چاقی و پوسیدگی دندان را مورد بحث قرار دهیم.

چاقی و پوسیدگی دندان ممکن است علل متفاوت داشته باشند ، اما مخرج آنها مشترک است.

محققان دانشکده دندانپزشکی می گویند در صورت داشتن رژیم نامناسب غذایی و سطح فعالیت کم ، ممکن است شما یا فرزند شما در معرض خطر چاقی قرار بگیرید.

در این صورت ممکن است خطر ابتلا به پوسیدگی های دندانی نیز افزایش بیابد.

چاقی و پوسیدگی دندان در کودکان

مطالعاتی که اخیرا درباره ارتباطی که بین روابط چاقی با خطر ابتلا به حفره های دندانی در کودکان پرداخته است یافته هایی را در بر داشته است.

این یافته ها مبنی بر این است که کودکانی که بی تحرک هستند و بیشتر وقت خود را صرف بازی های ویدئویی و رایانه ای می کنند چاق تر از همسالان خود هستند.

زیرا در هنگام تماشای تلویزیون و بازی ها به طور معمول میان وعده های بیشتری مصرف می کنند.

این کودکان هنگام تماشای تلویزیون به خوراکی های زیر دسترسی آسان تری دارند.

چاقی و دندان های شما

امروزه چاقی به عنوان یک بیماری همه گیر در نظر گرفته شده است.

در جوامع پیشرفته تخمین زده می شود که 31 درصد از افراد چاق هستند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله ژورنال تحقیقات دندانپزشکی ژوئن 2009 نشان می دهد که باکتریهای دهان ممکن است در ایجاد چاقی نقش داشته باشند.

این مطالعه شامل 313 زن دارای اضافه وزن است.

شاخص توده بدنی ( BMI) آنها بین 27 تا 32 است.

از طرف دیگر ، محققان معتقدند که باکتری های دهانی ممکن است در فرآیند های بدن که منجر به چاقی می شود شرکت داشته باشند.

پیشگیری از چاقی و پوسیدگی دندان با رژیم غذایی مناسب

برخی از دیدگاه ها حاکی از آن است که کربوهیدرات های قابل تخمیر برای رژیم غذایی ما ضروری است.

زیرا برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های دندانی از تبدیل شدن این قندها به پلاک ، با پیروی از یک برنامه غذایی بهداشتی دندانپزشکی قابل پیشگیری است.

اما این احتمال نیز وجود دارد که پیروی از یک رژیم غذایی گلیسمی پایین ممکن است برای ما مفید تر باشد.

همچنین پیروی از یک رژیم مناسب می تواند سلامت کلی ما را به شدت افزایش دهد.

ارتباط التهاب لثه با چاقی و پوسیدگی دندان

هنگامی که فردی دچار التهاب لثه شده باشد ممکن است نشانه این باشد که بدن دچار التهاب سیستمیک قابل توجهی می شود که می تواند به افزایش وزن و خطر چاقی کمک کند.

از این رو افزایش کربوهیدراتهای ساده ممکن است بر بیماری لثه و چاقی موثر باشد و گاها و فرد ناچار به انجام جراحی زیبایی لثه بکند .

بیشتر بدانیم : ارتودنسی دندان جلوبازدید : 9
يکشنبه 30 شهريور 1399 زمان : 16:52

حلقه ارتودنسی چیست ؟ در چه مواردی از حلقه ارتودنسی استفاده می شود ؟ برای پاسخ به همه این سوال با این مقاله از دکتر خضری بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران همراه باشید.

حلقه های ارتودنسی که به آن نوارهای مولار (دندان آسیاب) نیز می گویند، حلقه هایی هستند که هنگام ساخت مجموعه ای از بریس ها، در اطراف دندان های پشتی شما نصب می شوند. از آن ها در ارتودنسی استفاده می شود تا لنگر محکمی به سیم کمان که در امتداد دهانه بریس ها قرار دارد، ارائه دهند.

همه افراد به این حلقه ها احتیاج ندارند، اما کسانی که این نیاز را دارند، باید مراقب باشند که یکپارچگی حلقه ها را حفظ کنند تا حلقه ارتودنسی لق نشوند و به دندان آسیب نرسانند.

موارد مصرف حلقه ارتودنسی

تمام کسانی که از بریس استفاده می کنند، احتیاجی به استفاده از این حلقه های ارتودنسی ندارند. برخی از آن ها برای رسیدن به تصحیح مورد نظر فقط به براکت و سیم قوس نیاز دارند.

نوارهای ارتودنسی در درجه اول برای کسانی استفاده می شود که نیاز به اصلاح عمده نیش و یا تراز شدن دندان دارند. این افراد شامل افرادی با شکاف بسیار گسترده دندان، گزش شدید ناهموار یا مسن تر و ساختار استخوانی کم انعطاف است که بسته به گسترده بودن تصحیح، ممکن است به دو یا چند حلقه نیاز باشد.

این ها اغلب برای کودکانی که هنوز دندان آن ها کاملاً رشد نکرده است، یک انتخاب ایده آل است؛ زیرا دندان ها را بهتر جدا می کنند. همچنین برای دندان هایی با پرکردگی های بزرگ (ایجاد یک پایه پایدارتر از براکت سیمانی) یا افرادی که برای اصلاح پیشامدگی دندان های بالا نسبت به دندان های پایین، با یک نقطه اتصال محکم تر به پوشش سر نیاز دارند، گزینه مناسبی است.

مزایا و معایب

در حالی که بسیاری از افراد حلقه های پلاستیکی، سرامیکی یا شفاف را ترجیح می دهند، اما همه خواهان این حلقه ها نیستند. به طور کلی به کسانی که نیاز به اصلاحات عمده دارند توصیه می شود که فولاد ضد زنگ را انتخاب کنند.

به علاوه، حلقه های سرامیکی و پلاستیکی ضخیم تر از نوارهای فلزی هستند و تمایل به لکه دار شدن دارند. معمولاً حلقه های سرامیکی باعث تحریک در برخی افراد می شوند.

حلقه ارتودنسی ممکن است باعث پوسیدگی دندان افراد شود. از آن جا که دندان کاملاً محاصره خواهد شد، هر غذایی که بین حلقه و دندان گیر کند، می تواند تا زمان آسیب دیدن، متوجه آن نشوید.

اگرچه مراقبت های روزانه و مناسب دندانپزشکی می تواند به کاهش خطر کمک کند، اما به طور کامل آن را کاهش نمی دهد.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی رنگی

بازدید : 10
يکشنبه 30 شهريور 1399 زمان : 12:24

در مورد دندانپزشکی در دوران بارداری چیزی میدانید، آیا امکان پر کردن دندان در بارداری وجود دارد ؟ در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی جنت آباد همراه ما باشید تا اطلاعاتی در مورد پر کردن دندان در طول بارداری کسب کنید.

یکی از سوالاتی که ذهن اکثر زنان باردار را درگیر می کند این است که آیا دندانپزشکی بارداری خطر دارد؟ معاینات منظم و دوره ای دهان و دندان نه تنها ایمن است و خطری ندارد، بلکه توصیه می شود. افزایش سطح هورمون ها در بدن در طول بارداری می تواند موجب تورم، خونریزی و احتباس غذا در لثه ها شود و در نتیجه به لثه ها آسیب برساند.

مراقبت های دندانی و پیشگیری از خرابی دندان در طول بارداری موردی حیاتی و مهم می باشد تا از عفونت های دهانی و بیماری های لثه و در نتیجه زایمان زودرس پیشگیری شود.

پر کردن دندان در بارداری

کارهای دندانی مانند پر کردن حفره و تاج دندان باید انجام گیرد تا از عفونت دندان پیشگیری شود. در صورتی که پر کردن دندان در بارداری واجب است، سه ماهه دوم بارداری زمان مناسبی می باشد. در سه ماهه سوم بارداری خوابیدن به مدت طولانی به پشت برای مادر دشوار می شود. ایمن ترین انتخاب این است که انجام کارهای دندانی را تا بعد از زایمان به تعویق بیندازید.

با این حال گاهی نیاز به انجام برخی اقدامات اورژانسی مانند عصب کشی یا کشیدن دندان می باشد. درمان های انتخابی مانند سفید کردن دندان و دیگر اعمال زیبایی( لمینت دندان ، ایمپلنت دندان و...) تا بعد از زایمان باید به تعویق افتند و از خطرات و عوارض برای جنین پیشگیری شود.

مصرف دارو در دوران بارداری

استفاده از دارو در دوران بارداری اثرات جانبی مختلفی بر جنین می گذارد که غیر قابل بازگشت اند. لیدوکائین یکی از متداول ترین داروها برای کارهای دندانی می باشد. لیدوکائین بعد از تزریق از جفت عبور می کند. در صورتی که انجام درمان دندان واجب باشد، از حداقل داروی بی حسی ممکن استفاده می شود. در صورتی که هنگام انجام کارهای دندانی دردی احساس شود می توان دوز داروی بی حسی را بیشتر کرد. مادر هرچه آرامش بیشتری داشته باشد، داروی بی حسی اثر بیشتری خواهد داشت.

گاهی بعد از درمان دندان خراب برای پیشگیری از عفونت، نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک می باشد. آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین ، آموکسی سیلین و کلیندامایسین که برای دوران بارداری مجاز هستند، برای بیمار تجویز می شوند.

مراقبت از دندان در دوران بارداری

رعایت بهداشت دهان و دندان در طول بارداری مورد مهمی می باشد. بارداری تغییرات هورمونی در بدن مادر به وجود می آورد که به سلامت لثه ها آسیب وارد آورده و در نتیجه سلامت جنین را به خطر می اندازد. همچنین در صورتی که مادر برنامه ریزی دقیقی برای بارداری داشته باشد، می تواند قبل از اقدام برای بارداری مشکلات دهانی و دندانی خود را برطرف کند.

بیشتر بدانیم:

ارتودنسی بی رنگ

بازدید : 10
شنبه 29 شهريور 1399 زمان : 15:39

دندان های جلو، یکی از مهمترین دندان ها برای زیبایی چهره و طرح لبخند افراد هستند که بیشتر از دندان های عقبی در معرض، آسیب و صدمه قرار دارند؛ که در صورت صدمه روش های ترمیمی مختلفی وجود دارد که به معرفی آنها می پردازیم:

علل خرابی دندان های جلو

علل خرابی دندان جلو می تواند موارد زیر باشد:

ضربه دیدن دندان ها

دندان قروچه در خواب

پوسیدگی دندان

برگشت لثه

عفونت لثه

تورم پالپ

آبسه

انواع ترمیم

 • ترمیم به روش مستقیم
 • ترمیم به روش غیر مستقیم

ترمیم و زیبایی دندان جلو به صورت مستقیم

این روش در در داخل فضای دهان انجام می شود که با تزریق یک ماده نرم در حفره دندانی می توان به ترمیم یا باز سازی بافت مورد نظر پرداخت تا دندان از ظاهر خوبی برخوردار باشد. ترمیم دندان به صورت مستقیم به روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه به آنها می پرداریم.

انواع ترمیم و زیبایی دندان به صورت غیر مستقیم

در این روش، از موادی چون (ونیر، تاج، پل و ایمپلنت) برای چسباندن به خارج از دهان استفاده می شود که نسبت به روش مستقیم دارای هزینه بالاتری است.

لمینت دندان

لمینت دندان لایه ای شبیه دندان از جنس کامپوزیت یا سرامیک است که بر روی سطح دندان های جلویی برای پوشاندن کجی یا لب پریدگی دندان ها استفاده می شود که ظاهری شبیه دندان دارند و از دوام بالایی برخوردار است که دندانپزشک با تراش یا بدون تراش دندان ها با کمک چسب مخصوصی آنها را به دندان ها می چسباند که برای اصلاح بدرنگی دندان ها، اصلاح دندان های کج و نامرتب و فاصله بین دندان ها کاربرد دارد.

روکش دندان

روکش دندان یا سر پوش دندان روشی کم هزینه است که ماده سفید رنگی ازجنس فلز، سرامیک، و یا ترکیبی از فلز و سرامیک باشد که سطح دندان را کاملا می پوشانند که روکش دندان روی یک سطح عصب شده یا ایمپلنت شده به کمک چسبی مخصوص روی دندان قرار می گیرد تا سطح آسیب دیده دندان را پوشش دهد و نسبت به ونیرها بخش زیادی از دندان را می پوشاند این را باید بدانیم برای دندان های جلو از روکش های غیر فلزی استفاده می شود.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت ها از جنس تیتانیوم ساخته شده اند که اگر دندان های جلو به علل مختلفی از دست رفته باشند دندان پزشک با روش جراحی، ایمپلنت را به استخوان فک متصل می کند که مانند ریشه برای دندان عمل می کند سپس با استفاده از روکش، ایمپلنت ظاهری مشابه دندان طبیعی خواهد داشت که علاوه بر پر کردن فضای خالی، ظاهری زیبا به طرح لبخند می بخشد.

بازدید : 10
شنبه 29 شهريور 1399 زمان : 15:00

پوسیدگی دندان نوعی خرابی دندان است و زمانی اتفاق می افتد که میکروب ها (باکتری ها) ی دهان، اسید های خورنده تولید کنند که باعث تجزیه دندان شوند و رفته رفته باعث ایجاد سوراخی در دندان می شوند که به آن کرم خوردگی دندان نیز می گویند.اگر پوسیدگی دندان به موقع درمان نشود، می تواند باعث درد، عفونت و از دست رفتن دندان شود.

مسبب پوسیدگی دندان چیست؟

باکتری ها و غذا ها می توانند باعث پوسیدگی شوند. ماده ای چسبنده و شفاف به نام پلاک (Plaque) مدام روی دندان ها و لثه در حال ساخته شدن است. پلاک شامل باکتری هایی است که از قند موجود در مواد غذایی تغذیه می کنند.

حتما بخوانید: چگونگی تشکیل پلاک ها به روی دندان و جرم گیری

زمانی که این باکتری ها تغذیه می کنند، اسید تولید کرده و در طول زمان این اسید ها مینای دندان را تخریب و باعث پوسیدگی می شوند.

عواملی که شما را بیشتر در معرض پوسیدگی دندان قرار می دهند عبارتند از:

– مسواک نزدن و عدم استفاده مداوم از نخ دندان و همچنین عدم مراجعه به دندانپزشک ترمیمی خوب برای چکاپ و تمیز کردن دندانها.

-خوردن غذاهایی که قند و کربوهیدرات فراوان دارند که باکتری های دهان از آنها تغذیه می کنند.

– عدم دریافت فلوراید کافی که باعث مقاومت دندان در برابر اسید های تولید شده توسط پلاگ شده و مانع پوسیدگی دندان ها می شود. این ماده به بسیاری از منابع آب شهری افزوده می شود.

– کمبود بزاق دهان: بزاق باعث شستن قند و غذا های مضر می شود و به این ترتیب از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند. خشکی دهان می تواند به علت بیماری هایی مانند زرستومی یا سندروم شوگرین (سندروم خشکی چشم و دهان)(Sjögren’s syndrome)، مصرف برخی داروها و نفس کشیدن از دهان باشد. افراد مسن تر بیشتر دچار خشکی دهان می شوند.

– دیابت داشتن.

– استعمال دخانیات و استفاده از مواد مخدر جویدنی و یا بودن در معرض دود سیگار.

علائم

کرم خوردگی دندان ، بسته به وسعت و محل آن در دهان، علائم و نشان های متفاوتی دارد. وقتی کرم خوردگی دندان در مراحل اولیه اش باشد ممکن است اصلا علائمی از خود نشان ندهد و همراه با بیشتر شدن پوسیدگی، نشانه ها و علائمی از خود بروز بدهد و نیاز به پرکردن دندان داشته باشند مانند:

دندان درد، درد های خود به خودی و بدون دلیل خاصی.

حساس شدن دندان.

درد های خفیف یا شدید هنگام خوردن چیز های شیرین، داغ یا سرد.

ایجاد حفره یا سوراخ قابل رویت در دندان.

ایجاد شدن لکه های قهوه ای، سیاه و سفید رنگ روی سطح دندان.

احساس درد هنگام گاز زدن غذ

بیشتر بدانیم : جراحی زیبایی لثه

بازدید : 15
چهارشنبه 26 شهريور 1399 زمان : 16:33

ارتودنسی کوتاه مدت چیست؟ برای پاسخ به این سول، با ایم مقاله از دکتر خضری بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران همراه باشید.

ارتودنسی کوتاه مدت

ارتودنسی کوتاه مدت، اصطلاحی نسبتاً جدید است که عموماً در مورد درمان های ارتودنسی به کار می رود که به هر دلیلی با آنچه در ارتودنسی سنتی یعنی “ارتودنسی کامل” ارائه می شود، متفاوت است. همچنین می توان آن را به عنوان ارتودنسی کوتاه مدت یا ارتودنسی آرایشی توصیف کرد. همچنین می توان انتخاب آن را بیشتر “ارتودنسی متمرکز بر بیمار” دانست. زیرا هدف از این نوع ارتودنسی این است که بیشتر بر نیازها و خواسته های بیمار تمرکز کند، نه اهداف ایدئولوژیکی یک متخصص ارتودنسی.

ارتودنسی چند دندان در جلو

برای سال های طولانی، بیمارانی که می خواستند 8 دندان جلویی خود را درست کنند، با قرار دادن روکش و تاج درمان می شدند. غالباً ساختار دندان سالم از روی دندان های شلوغ که قبلاً شلوغ شده بود برداشته می شد تا امکان قرارگیری روکش های چینی یا کامپوزیتی که به صورت صاف در دندان قرار می گیرد، ایجاد شود. اغلب دندان هایی که بیشتر، از خط تراز خود خارج می شوند به تعمیر قابل توجهی نیاز دارند و این به طور بالقوه می تواند باعث ایجاد مشکل در عصب دندان شود.

انجام ارتودنسی کوتاه مدت

برای انجام ارتودنسی کوتاه مدت ابتدا باید به سمت درمانهای کم تهاجمی دندانها بروید. امروزه به طور کلی دندان آسیب دیده خیلی خوب و براحتی تشخیص داده می شود و تلاش برای حفظ هرچه بیشتر بافت دندان سالم امکان پذیر است.

به همین ترتیب، اکنون برای شما بسیار مناسب تر است که دندان های شلوغ خود را به گونه ای تنظیم کنید که به خوبی با یکدیگر هم تراز باشند. بنابراین حداقل مقدار دندانپزشکی ترمیمی بعداً کاهش می یابد یا در بسیاری از موارد آن را به کلی می کشید.

این رویکرد جدید همراه با غیر سفید شدن دندان های تهاجمی به طور مکرر به ما این امکان را می دهد تا در زمان کمتری و با هزینه کمتری نسبت به گذشته به نتیجه مطلوبی که بیمار ها میخواهند برسیم.

بزرگسالان روشی را که برای صاف کردن دندان های خود انتخاب می کنند، اغلب ارتودنسی کوتاه مدت است تا در یک بازه زمانی متناسب با آنها و سبک زندگی شان، نتایج عالی و دلپذیری را بدست آورند.

مثل همیشه، همه گزینه های درمانی دیگر هم باید مورد توجه قرار گیرند. برخی از مصالحه ها در اهداف درمانی ممکن است منجر به درجات مختلف پایداری در پایان درمان شود و یا حتی نباشد و نیازهای نگهداری باید از همان ابتدا کاملاً مورد بحث قرار گیرند.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی همزمان با عمل بینی

بازدید : 14
چهارشنبه 26 شهريور 1399 زمان : 11:30

کامپوزیت ماده ای خمیر مانند است که برای ترمیم، سفیدتر و سالم تر به نظر رسیدن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که از هر نوع کامپوزیتی نمی توان برای امور زیبایی استفاده کرد.

کامپوزیت ونیر نوعی از کامپوزیت است که به منظور زیباسازی و سفید کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. به این درمان، ارتودنسی فوری نیز گفته می شود و به طور معمول برای دندان هایی که دچار پریدگی، شکستگی یا فاصله جزئی هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین برای احیای دندان های پوسیده و فرسوده، اصلاح تغییر رنگ، ترک و ناهم ترازی های جزئی از ونیر استفاده می شود. ونیر متشکل از ترکیبی خمیر مانند است که توسط امواج نوری با طول موج خاص سفت شده و پس از پولیش شکل و فرم مشابه دندان را پیدا می کند.

انواع کامپوزیت

انواع کامپوزیت دندان از نظر ذرات تشکیل دهنده:

ماکروفیل

به این نوع کامپوزیت، درشت دانه نیز گفته می شود زیرا ذرات تشکیل دهنده ی آن اندازه ای بین 10 تا 50 میکرومتر دارند.

پولیش کردن سطح ترمیمی کامپوزیت ماکروفیل، بسیار دشوار است اما از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار می باشد.

میکروفیل

میکروفیل یا ریزدانه، حاوی ذراتی کوچکتر از 100 نانومتر است. کامپوزیت ریزدانه قابلیت پولیش بالاتری نسبت به درشت دانه دارد؛ اما فاقد مقاومت کافی برای استفاده در دندان های عقب می باشد و شامل موارد زیر است:

 • هیبرید
 • میکروهیبرید
 • نانوهیبرید
 • نانوکامپوزیت
 • انواع ونیر

ونیرها به دو دسته سرامیکی و رزینی تقسیم می شوند:

سرامیکی

ونیر سرامیکی یا پورسلین بر روی سطح جلویی دندان استفاده می شود و از نظر شکل ظاهری کمی شبیه به ناخن مصنوعی می باشد. برای هر دندان، یک ونیر به طور سفارشی ساخته می شود.

رزینی

اجرای ونیر رزین به آرامی و به صورت تک لایه می باشد. هر لایه پس از رسیدن به نتیجه مطلوب توسط دندانپزشک فرم داده می شود

بیشتر بدانیم : ایمپلنت دندان

انجام کامپوزیت به چه کسانی توصیه می شود؟

افرادی که بین دندان های آن ها فاصله جزئی وجود دارد

افرادی که دارای دندان های لک دار و یا بد رنگ هستند

افرادی که دندان های آن ها شکسته یا ترک خورده است

برخی پر شدگی ها ظاهر زیبایی ندارند و جذابیت چهره را از بین می برند. اگر پرشدگی نامناسبی دارید، کامپوزیت گزینه ای ایده آل برای شما است.

در چه مورادی نمی توان از کامپوزیت استفاده کرد؟

افرادی که در خواب دندان قروچه می کنند

افردی که پوسیدگی دندان و بیماری های لثه دارند.

اگر از نظر مال اکلوژن به صلاح فرد نباشد

نمی توان کج بودن و یا عقب و جلو بودن دندان ها را با کامپوزیت پوشاند. این روش به هیچ وجه جایگزین مناسبی برای کِیس های ارتودنسی نیست.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی اینویزلاین

تعداد صفحات : 21

درباره ما
موضوعات
آمار سایت
 • کل مطالب : 538
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 25
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 2911
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 7126
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 10039
 • بازدید ماه : 120797
 • بازدید سال : 377370
 • بازدید کلی : 377370
 • <
  پیوندهای روزانه
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  کدهای اختصاصی